Egyéb

Kismama útmutató 1.rész : TERHES KISKÖNYV KÁOSZ!

Amikor az első várandósságomat éltem, mondhatni abszolut kezdőként, jóformán tényleg semmivel nem voltam tisztában, már ami a terhességgel járó kötelezettségeket illeti.

Nőgyógyász, szonográfus, védőnő, kiskönyv, ctg, nst, ultrahang, kombinált teszt, gyes, gyed, ellenanyag, toxoplasma, nagy labor, fogászat, belgyógyászat, szemészet… ??? mégis KIII, MIKOOOR, MICSODAAA, na és mit csinál? 😀

Azt hiszem teljesen elvesztem, még valamikor a legelején…

Addig talán mindenkinek egyértelmű, hogy ha egy, vagy az én esetemben pl. első alkalommal összesen 5! 😀 terhességi teszt pozitív eredményt mutat, első lépésként irány a nőgyógyász! 🙂 Jó esetben Ő az, aki igazolva a terhességet ad némi útmutatást a következő 9 hónap történéseihez, nem csak a kezünkbe nyom némi promóciós tájékoztatót néhány magzatvédő vitaminról…

Elmondja mi a következő lépés, mikor vár legközelebb, mi a kötelező, és esetleg abban is segít, milyen ajánlott vizsgálatokra van lehetőségünk. De a konkrét terhesgondozásról, és az azt magába foglaló vizsgálatokról a következő bejegyzésemben olvashattok majd…. Most az ezeken túli, szintén megkövetelt lépésekről mesélek… 🙂

Engem mondhatni viszonylag lassan szippantott be a várandósgépezet, talán már 13. hetes is elmúlhattam, mire realizáltam, hogy a védőnő nem csak egy kedves hölgy, akihez érdemes jótanácsért ellátogatni, hanem a rendszer egy megkerülhetetlen eleme, aki nélkül még a szociális háló is kilök magából jóformán, megvonva tőlem, és születendő gyermekemtől például az anyasági támogatást is…

Szóval a védőnénit ha tetszik, ha nem, be kell vonnunk az életünk ezen szakaszába. Már csak azért is, mert újszülöttünk első, aztán pedig leggyakoribb látogatóinak is egyike lesz…

IMG_9675

Időpont egyeztetést követően, az első alkalommal hosszas adminisztrációs folyamatra készüljetek, ahol a teljes család, teljes kórtörténetének megbeszélését követően még arról is tájékoztatást adtok, hogy milyen gyakoriságú a…aaaa…na, hát aaaa székletürítésetek… izgi…tudom…

Tőle kapjuk az úgynevezett “kiskönyvünket” is, ami anno valóban kicsi is volt, ami a méretét illeti, ma már cseppet sem mondanám annak.

Benne kitöltendő adatok, információk, bélyegzők, igazolások helyének végtelen sorával…

Ezt kell magunkkal hordani a nőgyógyászati vizsgálatokra is, ahol szépen vezetve lesz, mikor, hány alkalommal jelentünk meg az orvosunk előtt, mert ha nem elégszer (legalább négy alkalommal), ne is számítsatok az un. anyasági támogatásra…

De ezzel a kiskönyvvel kell többek között ellátogatnunk a háziorvosunkhoz is, hogy a vizsgálatot követően legyen ledves kitölteni és lepecsételni a rá vonatkozóakat.

Kötelező továbbá a belgyógyászati szűrés, az EKG-val karöltve, mert bár elhanyagolhatónak tűnik, rám rendesen rámijeszettek, amikor konkrétan közölték, hogy a szülés közbeni nagy megterhelés jóformán csak a szívemen csapódhat, így talán az egyik legfontosabb a Mamát illetően, az Ő szívének működésével tisztában lenni…

Régen úgy mondták nagyanyáink, hogy egy gyerek- egy fog…mármint egy terhesség = mínusz egy foggal… ezt megelőzendő, a fogorvoshoz sem árt a könyvecskénkkel a kezünkben felkerekedni… Ő az, aki jó esetben megnyugtat, hogy a fogínyvérzés teljesen természetes jelenség várandósan, rosszabb esetben a frászt Rád hozva közli mikor és hány bölcsességfogműtét vár rád szülés után AZONNAL!!!

IMG_9473

http://www.mom-medical.com/fogszatunk/

Ami talán számomra a leginkább meglepő volt, hogy bár én önszántamból, a látásom hirtelen drasztikus romlását követően meglátogattam a szintén Édesanya, tündéri szemészemet, ( Dr Tóth Emíiliát : http://www.budaiszemeszet.hu/orvosok/toth-emilia-lezeres-szemmtet-szemeszet-szemklinika ) hogy rájöjjünk mégis mi lehet a probléma, aki közölte, hogy MINDENKINEK, akinek bármilyen mértékű látásproblémája / csökkenése, korábbi szemműtéte, stb. van, ill. volt, annak KÖTELEZŐ várandósság alatt a látás vizsgálata! Ő volt az, aki felvilágosított, hogy a látás romlása terhesség alatt teljesen megszokott jelenség, a hormonváltozások, a test vizedesése többek között az, ami okozza (ezért sem lehet látásjavító műtéten átesni várandósság, és szoptatás alatt : https://www.facebook.com/budaiszemeszet/videos/1040260996039953/ ) . Nekem az tanácsolták, hogy ha a romlás annyira nem nagy mértékű, hogy az a mindennapokban, például vezetés, vagy mozi közben zavarjon, tulajdonképpen csak türelemre van szükségünk, hogy a szülés után, a hormonok visszerendezzék a dolgokat a helyes kerékvágásba. Ezután csak egy kontroll vizsgálat javasolt.

IMG_9490

EZ volt az a pont, amikor úgy döntöttem, hogy megírom Nektek ezt a bejegyzést, megpróbálva kicsit rendszerbe szedve segíteni az eligazodást a káoszban.

Amikor 3 éve Bubut vártuk hatalmas izgalmakkal, emlékszem, úgy rohangáltam ezekre a vizsgálatokra, mint pók a falon… védőnőhöz, onnan beutalókért a házirorvoshoz, onnan pedig egyik vizsgálatról a másikra, egyik orvostól a másikhoz. Időben is sok volt, és energiában sem kevés egy pocaklakóval odabent.

Most, a második várandósságom alkalmával már jóval tudatosabban és szervezettebben álltam neki a kötelező köröknek. Tulajdonképpen nagyjából EGY! Nagy körnek 😀

Az említett vizsgálatok nagy részét ugyanis EGYETLEN NAP-ra szervezve, a Mom Park Medical Centerben végeztettem el. Körülbelül fél-egy órás eltolásokkal vettem részt pár hete elsőként a fogászati szűrésen, egybekötve fogkő eltávolítással, majd onnan, épületen belül, egy másik rendelőbe átsétálva elvégezték pár perc alatt a belgyógyászati szűrésemet az EKG-val együtt, végül pedig félórára rá, ugyanitt a látásvizsgálatot is. Magánrendelésen, egyetlen perc várakozás nélkül, egy fél délutánom alatt, egyetlen helyen. Kismamaként, úgy, hogy jelenleg is dolgozom, megszámolni sem tudom hány felesleges kört, szabadnapot, időt, és energiát spóroltam ezzel…

Szívből ajánlom Nektek ezt a szuper helyet, kiváló szakemberekkel, hibátlan szervezéssel!

http://www.mom-medical.com

Jövőhéten pedig jövök egy újabb útmutatóval a várandósság idejére: egy szuper terhesgondozási naptárral, és egy könnyed kis áttekintéssel a vizsgálatok tengeréről… 🙂

Hozzászólások

hozzászólás

Előző bejegyzés Következő bejegyzés

Talán ezek is tetszenek majd